Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs Hakkında Genel Bilgiler

Kıbrıs adını Latince de ''bakır'' anlamına gelen bir kelimeden almıştır. Bu isim zengin bakır madenleri olmasından dolayı verilmiş olabilir. Kıbrıs Akdeniz'in kuzeydoğusunda yer alır. Türkiye ye 71 km (44 mil), Suriye ye 98 km (60.8 mil) uzaklıktadır. Kıbrıs Akdeniz'de 3. büyük adadır. Büyüklüğü 9251 km2 (3.571 mil kare) dir. Adanın kuzey kıyısı boyunca Beşparmak dağları uzanır. Güneyde Trodos dağları adanın su deposu sayılabilir.

Kıbrıs'ın iklimi Akdeniz iklimidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Ocak ayı ısı ortalaması 10 C, temmuz ayı ortalaması 26 C derecedir. Kıyı kesimleri ile iç kesimler arasında sıcaklık farkı vardır. Tipik bitki örtüsü her mevsim yeşil olan makidir. Narenciye bahçeleri, zeytinlikler ve bağlar vardır. Bu nedenle ''Yeşil Ada'' (Green İsland) olarak da adlandırılır.

Antik çağlarda adı Alasya ve Alasia olan Kıbrıs'da Akdeniz havzasına ve ticaretine sahip olmak isteyen uluslar hüküm sürmüş ve sürekli olarak el değiştirmiştir. Ada çağlar boyunca jeopolitik öneme sahip olmuştur. Kıbrıs'ın, Suriye, Filistin, Anadolu, Yunanistan, Lübnan ve Mısır ticaret yolları üzerinde oluşu nedeni ile: Adada Antik Mısır (Ancient Egypt), Asur, Pers, Roma, Emevi, Bizans, Haçlı Seferleri Sırasında 1. Richard (Aslan Yürekli Richard), Mısır Memlûk Türk Sultanlarına, Venediklilere tabî oldu (yönetildi). Osmanlı İmparatorluğu 1571 yılında Kıbrıs'ı Venediklilerden aldı. Güney Anadolu'dan Türkmenler adaya yerleştirildi. Ada'nın yönetimi 1878 yılında geçici olarak anlaşma ile İngiltere'ye bırakıldı. Osmanlı Devleti 1914 yılında 1. Dünya Savaşına girince; İngiltere adayı sömürge olarak Britanya İmparatorluğuna kattığını ilan etti.

İngiltere-Türkiye-Yunanistan arasında yapılan Londra ve Zürih Anlaşmaları ile 16.08.1960 da Kıbrıs da bir Rum-Türk Cumhuriyeti (Kıbrıs Cumhuriyeti) ilân edildi. İngilizce yerine Türkçe ve Rumca resmi dil oldu.

Rezervasyon Yap